Tasnim.miu.ac.ir
Human Resources Development Centre
اخبار > خود فراموشی، خودسازی و دگرسازی

صفحه اصلی > آخرین مقالات 


  چاپ        ارسال به دوست

خود فراموشی، خودسازی و دگرسازی

بسم الله الرحمن الرحیم

در زمینه تربیت  دو بستر و مرحله تعریف شده.

1-      تربیت فردی که از آن به خود سازی، جهاد اکبر، تهذیب واصلاح نفس و.. تعبیر میگردد و به آن اهمیت خاصی داده شده و آیاتی از قرآن همچون: قدافلح من زکیها و قد خاب من دسیها و نیز: قد افلح من تزکی بر این مطلب دلالت دارد و روایات فراوانی بر اهمیت این امر اصرار دارد مثل خیر النفوس ازکیها و لا تترک الاجتهاد فی اصلاح نفسک ...

2-      تربیت اجتماعی که عباراتی همچون امر به معروف، نهی از منکر و یا دگرسازی به این مطلب اشاره دارند که در این مورد نیز اوامر و دستورات و احکام فراوانی به ما رسیده و اهمیت آن بر همگان روشن و مبرهن است.

اما در این مختصر نظر بر تعریف و تأکید بر این امور نیست که بسیار از آنها صحبت شده و بر کسی پوشیده نیست بلکه بر آنیم که مطالبی که کمتر به آن پرداخته میشود و نقشی عمیق در اصلاح فرد و اجتماع دارد را اولا برای خود و ثانیا جهت طالبین این گونه مباحث گوشزد نمائیم

همه بر این واقفیم، تا زمانی که تک تک افراد به اصلاح نگرایند، امیدی به اصلاح اجتماع و امور اجتماعی نیست  اما آنچه به چشم میخورد غالب دست اندرکاران تربیت اجتماع و هدایتگران مردم، در اجرای امر خودسازی همیشه دیگران را در نظر دارند و انگار خود را فراموش نموده اند غالبا مقولات و مراتب خودسازی را به عنوان تهذیب خویش  بیان کرده یا مینویسند ولی عده ای غیر خود را مخاطب این مطالب میدانند.

در صورتی که یکی از شاخصه های مؤثر خصوصا در تربیت دینی، رشد و تعالی مربی است در این راستا قرآن کریم میفرماید: اتأمرون الناس بالبر و تنسون انفسکم و باز با تحکم میفرماید: لم تقولون مالاتفعلون، کبر عندالله ان تقولوامالاتفعلون آنچه از متون دینی به دست می آید اینکه اگر گوینده، نویسنده و خلاصه فعال فرهنگی خود ساخته باشد.

اولا: خود او یک واحد از اجتماع است که اصلاح شده و خود بسیار امیدوار کننده است که اصلاح اجتماع به اصلاح همین نفرات خواهد بود.

ثانیا: در این صورت شخص فعال فرهنگی خود را از دیگران برتر نمیداند و احترام همگان را حفظ خواهد کرد و قابل تصور است که در این صورت چه اتفاقی در تبلیغات ما خواهد افتاد.

ثالثا: اجتهاد هر فرد در اصلاح خویش، به دون اینکه به فکر دیگران باشد در سایرین اثر کرده عطر خوشش مشام دیگران را هم معطر خواهد کرد.

 بر همین مبنا فرموده اند: کونوا دعاةالناس بغیر السنتکم ، من لم یصلح نفسه لم یصلح غیره که آیه و روایت در این مورد فراوان است و بر همگان روشن

حال آنچه باقی میماند اینکه اگر بنا باشد همه آمران به معروف و ناهیان از منکر و واعظان، خودساخته، وارسته و بدون عیب باشند که این کارها ی تبلیغی تعطیل شده و فقط مربوط به معصومین علیهمالسلام خواهد بود!

در جواب باید گفت: آنچه مهم است در مورد غیر معصوم، عدم نسیان خویشتن است که در آیه بدان اشاره شده و (تنسون انفسکم) لذا شخصی که در فکر اصلاح اجتماع است اصلا و بالذات مواظب نفس خود باشد (علیکم انفسکم و قوا انفسکم و اهلیکم نارا) و سپس دیگران را مخاطب قرار دهد.

 

وفقنا الله لذالک بمنّه و کرمه


١١:٣٤ - دوشنبه ١٥ ارديبهشت ١٣٩٣    /    شماره : ٤٨٧٧٧    /    تعداد نمایش : ١٦٤٩خروج
لیست سایت های مرتبط

 بازدید امروز : 16
 کل بازدید : 711299